Samsung Galaxy S6 features ARM Cortex-A57 processor, 3GB RAM with 128GB storage, 5.1" display, 2550 mAh battery, 16 MP main camera.
1" screen, while is 80g lighter. Against the S25, has 3GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and has 2,550mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 5.1" screen, and is 24g lighter. Compared to the S23 Ultra, the S6 has 3GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 3GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 3GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the S6 includes 2GB more RAM (3GB vs 1GB), while packs a larger 2,550mAh battery (+740mAh), while features a larger 5.1" display versus 4.7". Against the LG G4 from the manufacturer, the S6 has a more compact 5.1" screen. Versus the Droid Turbo 2, the S6 has 2,550mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and has a more compact 5.1" screen. When matched against the 4a from Google, it has 3GB RAM compared to 4a's 6GB.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 138 g (3 others) |
| Thickness i | 6.8 mm (1 other) |
| Width i | 70.5 mm (6 others) |
| Height i | 143.4 mm (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.1" (9 others) |
| Pixel Density i | 577 ppi (6 others) |
| Resolution i | 1440 x 2560 px (56 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | ARM Cortex-A57 (6 others) |
| Gpu name i | Mali T760 (5 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.1 GHz & 4 x 1.5 GHz (Samsung Exynos 7420) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 (20 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 8 Oreo (74 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2550 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 15W (56 others) |
| Wireless charging speed i | 5W (23 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago03/01/2015 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |