Samsung Galaxy S24 Ultra features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 12GB RAM with 1024GB storage, 6.8" display, 5000 mAh battery, 200 MP & 50 MP & 12 MP & 10 MP main camera.
Against the S25, scores 40% lower in performance benchmarks, and provides 1024GB storage versus S25's 512GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 6.8" display versus 6.2", and weighs 71g more at 233g, and sports a 200MP main camera versus 50MP. Compared to the S23 Ultra, the S24 Ultra offers 49% brighter display at 2,600 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while delivers 25% better performance in benchmarks (1,814,869 vs 1,452,391). The Z Fold 7 scores 35% lower in performance benchmarks, and the S25 Plus scores 40% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the S24 Ultra offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, while delivers 107% better performance in benchmarks (1,814,869 vs 876,300), while weighs 20g more at 233g, while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the Magic 8 Pro from Honor, the S24 Ultra offers 44% brighter display at 2,600 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits. Versus the 17 Pro, the S24 Ultra offers 160% brighter display at 2,600 nits compared to 17 Pro's 1,000 nits, and scores 33% lower in performance benchmarks. When matched against the 17 Pro Max from Xiaomi, it has 12GB RAM compared to 17 Pro Max's 16GB, while the Magic 7 Pro comparison shows it offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 233 g (6 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 79 mm (7 others) |
| Height i | 162.3 mm (15 others) |
| Volume i | 110.27 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.5 (12 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.8" (45 others) |
| Pixel Density i | 501 ppi (4 others) |
| Resolution i | 1440 x 3120 px (21 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 2600 nits (16 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Armor (6 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1814869 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7085 (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2267 (2 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 16213 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 50 MP & 12 MP & 10 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/3.4 & f/2.2 & f/2.4 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 years ago01/17/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (39 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |