Samsung Galaxy Z Fold 7 features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 8" display, 4400 mAh battery, 200 MP & 12 MP & 10 MP main camera.
9". Against the S25, scores 9% lower in performance benchmarks, and includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and provides 1024GB storage versus S25's 512GB, and features a larger 8" display versus 6.2", and weighs 53g more at 215g, and sports a 200MP main camera versus 50MP. Compared to the S23 Ultra, the Z Fold 7 offers 49% brighter display at 2,600 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while delivers 91% better performance in benchmarks (2,771,639 vs 1,452,391). The S24 Ultra delivers 53% better performance in benchmarks (2,771,639 vs 1,814,869), and the S25 Plus scores 9% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Z Fold 7 has 4,400mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while features a larger 8" display versus 6.9", while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the Magic 7 Pro from Honor, the Z Fold 7 offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the 15, the Z Fold 7 has 19% dimmer display at 2,600 nits compared to 15's 3,200 nits, and has 4,400mAh battery compared to 15's 5,240mAh. When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 42% dimmer display at 2,600 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it offers 225% brighter display at 2,600 nits compared to 15's 800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 215 g (9 others) |
| Thickness i | 4.2 mm |
| Width i | 143.2 mm (1 other) |
| Height i | 158.4 mm (2 others) |
| Volume i | 95.27 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP67 (36 others) |
| French repairability index i | 3 |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 8" (8 others) |
| Pixel Density i | 368 ppi (2 others) |
| Resolution i | 1968 x 2184 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 2600 nits (16 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2771639 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 12 MP & 10 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/2.4 (30 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10MP & 10MP |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4400 mAh (10 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 6 months ago07/09/2025 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM, 1 SIM (3 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |