Samsung Galaxy S25 features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.2" display, 4000 mAh battery, 50 MP & 12 MP & 10 MP main camera.
2" screen, while is 56g lighter. Against the S23 Ultra, offers 49% brighter display at 2,600 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, and delivers 110% better performance in benchmarks (3,050,000 vs 1,452,391), and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,000mAh battery compared to S23 Ultra's 5,000mAh, and has a more compact 6.2" screen, and is 71g lighter. Compared to the S24 Ultra, the S25 delivers 68% better performance in benchmarks (3,050,000 vs 1,814,869), while offers 512GB storage compared to 1024GB. The Z Fold 7 delivers 10% better performance in benchmarks (3,050,000 vs 2,771,639), and the S25 Plus has 4,000mAh battery compared to S25 Plus's 4,900mAh.
When compared to competing devices, the S25 offers 30% brighter display at 2,600 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, while has 4,000mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh, while has a more compact 6.2" screen, while is 37g lighter. Against the 13 Pro from Xiaomi, the S25 offers 117% brighter display at 2,600 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits. Versus the 13, the S25 offers 117% brighter display at 2,600 nits compared to 13's 1,200 nits, and delivers 99% better performance in benchmarks (3,050,000 vs 1,532,113). When matched against the 1 VII from Sony, it delivers 48% better performance in benchmarks (3,050,000 vs 2,062,177), while the 17 comparison shows it scores 21% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 162 g (11 others) |
| Thickness i | 7.2 mm (11 others) |
| Width i | 70.5 mm (6 others) |
| Height i | 146.9 mm (2 others) |
| Volume i | 74.57 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.5 (12 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.2" (24 others) |
| Pixel Density i | 416 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 2600 nits (16 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 3050000 (3 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.47 GHz & 6 x 3.53 GHz (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10050 (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3175 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP & 10 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4000 mAh (65 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago01/22/2025 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6E (802.11ax) (12 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 2 eSIM (19 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |