OnePlus 10 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 8 MP main camera.
Against the 13, has 69% dimmer display at 500 nits compared to 13's 1,600 nits, and scores 65% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to 13's 6,000mAh. Compared to the 12, the 10 Pro has 69% dimmer display at 500 nits compared to 12's 1,600 nits, while scores 52% lower in performance benchmarks. The Ace 6 has 38% dimmer display at 500 nits compared to Ace 6's's 800 nits, and the Nord CE4 Lite 5G delivers 132% better performance in benchmarks (1,013,987 vs 437,139).
When compared to competing devices, the 10 Pro has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 67% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), while features a larger 6.7" display versus 6.2", while weighs 38g more at 200g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the 10 Pro has 75% dimmer display at 500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the 10 Pro has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and scores 19% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 51% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 200 g (12 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 73.9 mm (12 others) |
| Height i | 163 mm (11 others) |
| Volume i | 102.39 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 525 ppi (10 others) |
| Resolution i | 1440 x 3216 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1013987 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 (20 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.5 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (23 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3430 (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1311 (1 other) |
| 3dmark wild life benchmark i | 9541 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 8 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 & f/2.4 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 years ago01/11/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |