Samsung Galaxy S25 Edge features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 3900 mAh battery, 200 MP & 12 MP main camera.
7" screen, while is 55g lighter. Against the S25, scores 26% lower in performance benchmarks, and features a larger 6.7" display versus 6.2", and sports a 200MP main camera versus 50MP. Compared to the S23 Ultra, the S25 Edge delivers 56% better performance in benchmarks (2,265,529 vs 1,452,391), while offers 512GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra delivers 25% better performance in benchmarks (2,265,529 vs 1,814,869), and the Z Fold 7 scores 18% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the S25 Edge scores 27% lower in performance benchmarks, while has 3,900mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh, while is 36g lighter, while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the 13 Pro from Xiaomi, the S25 Edge delivers 81% better performance in benchmarks (2,265,529 vs 1,255,000). Versus the 13, the S25 Edge delivers 48% better performance in benchmarks (2,265,529 vs 1,532,113), and has 3,900mAh battery compared to 13's 4,500mAh. When matched against the 1 VII from Sony, it delivers 10% better performance in benchmarks (2,265,529 vs 2,062,177), while the 17 comparison shows it scores 41% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 163 g (9 others) |
| Thickness i | 5.8 mm (1 other) |
| Width i | 75.6 mm (19 others) |
| Height i | 158.2 mm (13 others) |
| Volume i | 69.37 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 513 ppi (5 others) |
| Resolution i | 1440 x 3120 px (21 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2265529 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 12 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.7 (9 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 3900 mAh (5 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 8 months ago05/12/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6E (802.11ax) (2 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 2 eSIM (19 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |