Sony Xperia 1 VI features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.5" display, 5000 mAh battery, 48 MP & 12 MP & 12 MP main camera.
Against the 1 V, delivers 18% better performance in benchmarks (1,612,156 vs 1,365,400). Compared to the Z5 Premium, the 1 VI includes 9GB more RAM (12GB vs 3GB), while provides 512GB storage versus Z5 Premium's 32GB. The 5 V delivers 18% better performance in benchmarks (1,612,156 vs 1,370,045), and the 1 IV delivers 92% better performance in benchmarks (1,612,156 vs 838,832).
When compared to competing devices, the 1 VI scores 47% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), while features a larger 6.5" display versus 6.2", while weighs 30g more at 192g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the 1 VI scores 48% lower in performance benchmarks. Versus the 13 Pro, the 1 VI delivers 28% better performance in benchmarks (1,612,156 vs 1,255,000), and has a more compact 6.5" screen. When matched against the S25 Ultra from Samsung, it scores 27% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 192 g (28 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 74 mm (24 others) |
| Height i | 162 mm (25 others) |
| Volume i | 98.3 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.5" (40 others) |
| Pixel Density i | 396 ppi (29 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1612156 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 12 MP & 12 MP (5 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.3 & f/2.2 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 120 fps (11 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago05/15/2024 (4 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (22 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |