Sony Xperia Z5 Premium features ARM Cortex-A57 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5.5" display, 3430 mAh battery, 23 MP main camera.
5" screen, while is 16g lighter. Against the 1 VI, has 3GB RAM compared to 1 VI's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 3,430mAh battery compared to 1 VI's 5,000mAh, and has a more compact 5.5" screen. Compared to the 1 V, the Z5 Premium has 3GB RAM compared to 1 V's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The 5 V has 3GB RAM compared to 5 V's 8GB, and the 1 IV has 3GB RAM compared to 1 IV's 12GB.
When compared to competing devices, the Z5 Premium weighs 25g more at 181g. Against the 4 from Apple, the Z5 Premium includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 181 g (9 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (52 others) |
| Width i | 76 mm (37 others) |
| Height i | 154.4 mm (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 806 ppi |
| Resolution i | 2160 x 3840 px (2 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | ARM Cortex-A57 (6 others) |
| Gpu name i | Adreno 430 |
| CPU Speed i | 8 x 1.75 GHz |
| Megapixels (main camera) i | 23 MP (9 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 (68 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3430 mAh (2 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 10 years ago09/02/2015 (4 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |