Oppo Find 7 features Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC v3 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5.5" display, 3000 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 45g lighter. Against the Find X8 Ultra, has 3GB RAM compared to Find X8 Ultra's 16GB, and offers 32GB storage compared to 1024GB, and has 3,000mAh battery compared to Find X8 Ultra's 6,100mAh, and has a more compact 5.5" screen, and is 55g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the Find 7 has 3GB RAM compared to Find X7 Ultra's 16GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Find N5 has 3GB RAM compared to Find N5's 16GB, and the Find X9 has 3GB RAM compared to Find X9's 16GB.
When compared to competing devices, the Find 7 weighs 15g more at 171g. Against the 4 from Apple, the Find 7 includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the Find 7 has 3,000mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh.
| Weight i | 171 g (5 others) |
| Thickness i | 9.2 mm (11 others) |
| Width i | 76 mm (37 others) |
| Height i | 152.6 mm (1 other) |
| Volume i | 106.7 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 534 ppi (7 others) |
| Resolution i | 1440 x 2560 px (56 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC v3 (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 330 (38 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz (Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC v3) (7 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3000 mAh (84 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 20W (24 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 11 years ago03/19/2014 (1 other) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Exposure time i | 30 s (1 other) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |