Sony Xperia XZ features Qualcomm Kryo processor, 3GB RAM with 32GB storage, 5.2" display, 2900 mAh battery, 23 MP main camera.
2" screen, while is 36g lighter. Against the 1 VI, has 3GB RAM compared to 1 VI's 12GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 2,900mAh battery compared to 1 VI's 5,000mAh, and has a more compact 5.2" screen, and is 31g lighter. Compared to the 1 V, the XZ has 3GB RAM compared to 1 V's 12GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The Z5 Premium has 2,900mAh battery compared to Z5 Premium's 3,430mAh, and the 5 V has 3GB RAM compared to 5 V's 8GB.
When compared to competing devices, the XZ has a more compact 5.2" screen. Against the 4 from Apple, the XZ includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the XZ has 2,900mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and has a more compact 5.2" screen.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 161 g (6 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 72 mm (17 others) |
| Height i | 146 mm (6 others) |
| Volume i | 85.15 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.2" (37 others) |
| Pixel Density i | 424 ppi (24 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Kryo (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 530 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.15 GHz (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 23 MP (9 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (70 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2900 mAh (9 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 9 years ago09/01/2016 (1 other) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |