Huawei Ascend Mate 7 features HiSilicon Kirin 925Huawei Ascend Mate 7 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 6" display, 4100 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Mate XT Ultimate Design, has 3GB RAM compared to Mate XT Ultimate Design's 16GB, and offers 32GB storage compared to 1024GB, and has 4,100mAh battery compared to Mate XT Ultimate Design's 5,600mAh, and has a more compact 6" screen, and is 113g lighter. Compared to the Mate X6, the Ascend Mate 7 has 3GB RAM compared to Mate X6's 16GB, while offers 32GB storage compared to 1024GB. The Mate X7 has 3GB RAM compared to Mate X7's 20GB, and the P20 Pro has 3GB RAM compared to P20 Pro's 8GB.
When compared to competing devices, the Ascend Mate 7 packs a larger 4,100mAh battery (+1,100mAh), while features a larger 6" display versus 5.5", while weighs 29g more at 185g. Against the 4 from Apple, the Ascend Mate 7 includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the Ascend Mate 7 features a larger 6" display versus 5.4", and weighs 16g more at 185g.
| Weight i | 185 g (33 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (78 others) |
| Width i | 81 mm (3 others) |
| Height i | 157 mm (9 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6" (35 others) |
| Pixel Density i | 368 ppi (2 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | HiSilicon Kirin 925Huawei Ascend Mate 7 |
| CPU Speed i | 8 x 1.8 GHz (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 4100 mAh (9 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 12 years ago10/31/2013Huawei Ascend Mate 7 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (171 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |