OnePlus 13 features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 24GB RAM with 1024GB storage, 6.82" display, 6000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the 12, delivers 38% better performance in benchmarks (2,905,105 vs 2,110,808), and packs a larger 6,000mAh battery (+600mAh). Compared to the Ace 6, the 13 offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to Ace 6's's 800 nits, while includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB). The 10 Pro offers 220% brighter display at 1,600 nits compared to 10 Pro's 500 nits, and the Nord CE4 Lite 5G offers 167% brighter display at 1,600 nits compared to Nord CE4 Lite 5G's's 600 nits.
When compared to competing devices, the 13 has 6,000mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh, while is 26g lighter. Against the ZTE Nubia Z70S Ultra from the manufacturer, the 13 has 20% dimmer display at 1,600 nits compared to ZTE Nubia Z70S Ultra's's 2,000 nits. Versus the Magic 7 RSR Porsche Design, the 13 delivers 5% better performance in benchmarks (2,905,105 vs 2,767,943), and is 15g lighter. When matched against the ZTE Nubia Z70 Ultra from the manufacturer, it delivers 7% better performance in benchmarks (2,905,105 vs 2,710,000), while the 17 Pro Max comparison shows it includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 213 g (13 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (74 others) |
| Width i | 76.5 mm (25 others) |
| Height i | 162 mm (25 others) |
| Volume i | 105.34 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.82" (12 others) |
| Pixel Density i | 510 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1440 x 3168 px (12 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 24GB (21 others) |
| Antutu benchmark score i | 2905105 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 17089 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 & f/2.6 & f/2 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago10/21/2024 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (40 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |