Asus ROG Phone 9 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 24GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 5800 mAh battery, 50 MP & 32 MP & 13 MP main camera.
Against the ROG Phone 9, includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB), and provides 1024GB storage versus ROG Phone 9's 512GB. Compared to the ROG Phone 5s, the ROG Phone 9 Pro offers 33% brighter display at 1,600 nits compared to ROG Phone 5s's's 1,200 nits, while delivers 284% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 810,000). The ROG Phone 8 Pro delivers 42% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 2,186,467), and the ROG Phone 9 FE delivers 34% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 2,313,700).
When compared to competing devices, the ROG Phone 9 Pro delivers 7% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 2,905,105). Against the Magic 8 RSR Porsche Design from Honor, the ROG Phone 9 Pro has 5,800mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh. Versus the ZTE Nubia Z70S Ultra, the ROG Phone 9 Pro has 20% dimmer display at 1,600 nits compared to ZTE Nubia Z70S Ultra's's 2,000 nits, and delivers 15% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 2,710,000). When matched against the Magic 7 RSR Porsche Design from Honor, it delivers 12% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 2,767,943), while the ZTE Nubia Z70 Ultra comparison shows it delivers 15% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 2,710,000).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 227 g (8 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 76.8 mm (16 others) |
| Height i | 163.8 mm (20 others) |
| Volume i | 111.96 cm³ (5 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 388 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 185Hz (4 others) |
| Touch sampling rate i | 720Hz (9 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 24GB (21 others) |
| Antutu benchmark score i | 3110000 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 32 MP & 13 MP (4 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/2.4 (27 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5800 mAh (3 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago11/19/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (39 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |