Asus ROG Phone 9 features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.78" display, 5800 mAh battery, 50 MP & 13 MP & 5 MP main camera.
Against the Zenfone 12 Ultra, delivers 9% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 2,850,000). Compared to the ROG Phone 5s, the ROG Phone 9 offers 33% brighter display at 1,600 nits compared to ROG Phone 5s's's 1,200 nits, while delivers 284% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 810,000). The ROG Phone 8 Pro delivers 42% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 2,186,467), and the ROG Phone 9 FE delivers 34% better performance in benchmarks (3,110,000 vs 2,313,700).
When compared to competing devices, the ROG Phone 9 scores 19% lower in performance benchmarks, while has 5,800mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while features a larger 6.78" display versus 6.3", while weighs 36g more at 227g. Against the Find X6 Pro from Oppo, the ROG Phone 9 packs a larger 5,800mAh battery (+800mAh). Versus the 17 Pro Max, the ROG Phone 9 offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 5,800mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh. When matched against the Magic 7 Pro from Honor, it offers 512GB storage compared to 1024GB, while the 15 comparison shows it has 50% dimmer display at 1,600 nits compared to 15's 3,200 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 227 g (8 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 76.8 mm (16 others) |
| Height i | 163.8 mm (20 others) |
| Volume i | 111.96 cm³ (5 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 388 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 185Hz (4 others) |
| Touch sampling rate i | 720Hz (9 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 3110000 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 13 MP & 5 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/2.4 (27 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5800 mAh (3 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago11/19/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (39 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |