Xiaomi Poco F8 Ultra features Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.9" display, 6500 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the 15, has 38% dimmer display at 2,000 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 38% better performance in benchmarks (3,797,111 vs 2,746,100), and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,500mAh battery (+1,260mAh), and features a larger 6.9" display versus 6.36", and weighs 28g more at 220g. Compared to the 17 Pro, the Poco F8 Ultra delivers 3% better performance in benchmarks (3,797,111 vs 3,691,009), while offers 512GB storage compared to 1024GB. The 17 features a larger 6.9" display versus 6.3", and the 13 Ultra offers 54% brighter display at 2,000 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Poco F8 Ultra offers 33% brighter display at 2,000 nits compared to Find X6 Pro's's 1,500 nits, while packs a larger 6,500mAh battery (+1,500mAh). Against the Magic 7 Pro from Honor, the Poco F8 Ultra offers 25% brighter display at 2,000 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the X200 Ultra, the Poco F8 Ultra has 56% dimmer display at 2,000 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, and delivers 35% better performance in benchmarks (3,797,111 vs 2,819,127). When matched against the 15 from OnePlus, it offers 150% brighter display at 2,000 nits compared to 15's 800 nits, while the S25 comparison shows it has 23% dimmer display at 2,000 nits compared to S25's's 2,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 220 g (9 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (78 others) |
| Width i | 77.8 mm (16 others) |
| Height i | 163.3 mm (17 others) |
| Volume i | 100.37 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| French repairability index i | 3.9 (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.9" (23 others) |
| Pixel Density i | 416 ppi (9 others) |
| Resolution i | 1200 x 2608 px (3 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 2000 nits (9 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 3797111 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (14 others) |
| Gpu name i | Adreno 840 (5 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.6 GHz & 6 x 3.62 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (13 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/3 & f/2.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 3 (24 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6500 mAh (17 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 22.5W (5 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 months ago11/26/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |