Asus ROG Phone 5s features Qualcomm Snapdragon 888 Plus processor, 18GB RAM with 512GB storage, 6.78" display, 6000 mAh battery, 64 MP & 13 MP & 5 MP main camera.
Against the Zenfone 12 Ultra, has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to Zenfone 12 Ultra's's 1,600 nits, and scores 72% lower in performance benchmarks, and includes 2GB more RAM (18GB vs 16GB), and weighs 18g more at 238g, and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the ROG Phone 9, the ROG Phone 5s has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to ROG Phone 9's's 1,600 nits, while scores 74% lower in performance benchmarks. The ROG Phone 8 Pro has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to ROG Phone 8 Pro's's 1,600 nits, and the ROG Phone 9 FE has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to ROG Phone 9 FE's 1,600 nits.
When compared to competing devices, the ROG Phone 5s has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 73% lower in performance benchmarks, while includes 6GB more RAM (18GB vs 12GB), while packs a larger 6,000mAh battery (+2,000mAh), while features a larger 6.78" display versus 6.2", while weighs 76g more at 238g. Against the 17 from Xiaomi, the ROG Phone 5s scores 79% lower in performance benchmarks. Versus the Poco F8 Pro, the ROG Phone 5s has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, and scores 74% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it scores 35% lower in performance benchmarks, while the 13 comparison shows it scores 47% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 238 g (2 others) |
| Thickness i | 9.9 mm (14 others) |
| Width i | 77.3 mm (17 others) |
| Height i | 172.8 mm (2 others) |
| Volume i | 132.24 cm³ (2 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 395 ppi (84 others) |
| Resolution i | 1080 x 2448 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 18GB (4 others) |
| Antutu benchmark score i | 810000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 Plus (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888 Plus) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3000 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1151 |
| 3dmark wild life benchmark i | 5743 |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 13 MP & 5 MP (9 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.4 & f/2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 24MP (18 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (31 others) |
| Release date i | 4 years ago08/16/2021 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (17 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |