Samsung Galaxy S22 Ultra features Samsung Exynos 2200 processor, 12GB RAM with 1024GB storage, 6.8" display, 5000 mAh battery, 108 MP & 10 MP & 10 MP & 12 MP main camera.
Against the S25, has 60% dimmer display at 1,037 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 68% lower in performance benchmarks, and provides 1024GB storage versus S25's 512GB, and packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 6.8" display versus 6.2", and weighs 66g more at 228g. Compared to the S23 Ultra, the S22 Ultra has 41% dimmer display at 1,037 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while scores 33% lower in performance benchmarks. The S24 Ultra has 60% dimmer display at 1,037 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 60% dimmer display at 1,037 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the S22 Ultra has 35% dimmer display at 1,037 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, while weighs 15g more at 228g, while sports a 108MP main camera versus 50MP. Against the Magic 8 Pro from Honor, the S22 Ultra has 42% dimmer display at 1,037 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits. Versus the 17 Pro, the S22 Ultra scores 64% lower in performance benchmarks, and packs a larger 5,000mAh battery (+748mAh). When matched against the 17 Pro Max from Xiaomi, it has 12GB RAM compared to 17 Pro Max's 16GB, while the Magic 7 Pro comparison shows it has 35% dimmer display at 1,037 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 228 g (8 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 77.9 mm (20 others) |
| Height i | 163.3 mm (17 others) |
| Volume i | 113.22 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.1 (21 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.8" (45 others) |
| Pixel Density i | 500 ppi |
| Resolution i | 1440 x 3088 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1037 nits |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 965874 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 2200 (3 others) |
| Gpu name i | Xclipse 920 (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 3 x 2.52 GHz & 4 x 1.82 GHz (Samsung Exynos 2200) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3293 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1142 |
| 3dmark wild life benchmark i | 8045 |
| Megapixels (main camera) i | 108 MP & 10 MP & 10 MP & 12 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/4.9 & f/2.4 & f/2.2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 40MP (4 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 3 years ago02/09/2022 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (17 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |