Huawei P60 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 4815 mAh battery, 48 MP & 48 MP & 13 MP main camera.
67" screen, while is 95g lighter. Against the Mate XT Ultimate Design, has 12GB RAM compared to Mate XT Ultimate Design's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,815mAh battery compared to Mate XT Ultimate Design's 5,600mAh, and has a more compact 6.67" screen, and is 98g lighter. Compared to the Mate X6, the P60 Pro scores 17% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to Mate X6's 16GB. The Mate X7 has 12GB RAM compared to Mate X7's 20GB, and the P20 Pro delivers 310% better performance in benchmarks (1,030,473 vs 251,299).
When compared to competing devices, the P60 Pro has 56% dimmer display at 1,135 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 66% lower in performance benchmarks, while packs a larger 4,815mAh battery (+815mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 38g more at 200g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the P60 Pro has 43% dimmer display at 1,135 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the P60 Pro scores 18% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it scores 33% lower in performance benchmarks, while the 1 VII comparison shows it scores 50% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 200 g (12 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 74.5 mm (14 others) |
| Height i | 161 mm (5 others) |
| Volume i | 99.55 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 444 ppi (6 others) |
| Resolution i | 1220 x 2700 px |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 300Hz (36 others) |
| Brightness (typical) i | 1135 nits |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1030473 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4123 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1259 (1 other) |
| 3dmark wild life benchmark i | 10551 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 48 MP & 13 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.4 & f/2.1 & f/2.2 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Battery Power i | 4815 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 88W (1 other) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago03/23/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 2 SIM |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has nfc i | ✔ (27 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |