Apple iPhone 13 Pro features Apple A15 Bionic processor, 6GB RAM with 1024GB storage, 6.1" display, 3095 mAh battery, 12 MP & 12 MP & 12 MP main camera.
5GB more RAM (6GB vs 0.5GB), while provides 1024GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 3,095mAh battery (+1,677mAh), while features a larger 6.1" display versus 3.5", while weighs 67g more at 204g. Against the 6, offers 140% brighter display at 1,200 nits compared to 6's 500 nits, and delivers 938% better performance in benchmarks (1,325,768 vs 127,678), and includes 5GB more RAM (6GB vs 1GB), and provides 1024GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 3,095mAh battery (+1,285mAh), and features a larger 6.1" display versus 4.7". Compared to the 16 Pro, the 13 Pro scores 31% lower in performance benchmarks, while has 6GB RAM compared to 16 Pro's 8GB. The 17 Pro scores 51% lower in performance benchmarks, and the 17 Pro Max scores 54% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 13 Pro has 6GB RAM compared to 17 Pro Max's 16GB, while has 3,095mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 6.1" screen, while is 15g lighter. Against the S25 Ultra from Samsung, the 13 Pro has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits. Versus the Magic 7 Pro, the 13 Pro has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, and scores 56% lower in performance benchmarks. When matched against the 15 from Xiaomi, it has 63% dimmer display at 1,200 nits compared to 15's 3,200 nits, while the X200 Ultra comparison shows it has 73% dimmer display at 1,200 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 204 g (11 others) |
| Thickness i | 7.65 mm (2 others) |
| Width i | 71.5 mm (20 others) |
| Height i | 146.7 mm (6 others) |
| Volume i | 80.24 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 6.2 (3 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.1" (42 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1170 x 2532 px (6 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 6GB (135 others) |
| Antutu benchmark score i | 1325768 |
| Chipset (soc) name i | Apple A15 Bionic (6 others) |
| Gpu name i | A15 GPU |
| CPU Speed i | 2 x 3.2 GHz & 4 x 2 GHz (Apple A15 Bionic) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5504 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2281 |
| 3dmark wild life benchmark i | 9486 |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 12 MP & 12 MP (18 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2 & f/1.6 & f/2.4 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (24 others) |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 3095 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 23W (3 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 years ago09/14/2021 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |