Apple iPhone 16 Pro features Apple A18 Pro processor, 8GB RAM with 1024GB storage, 6.3" display, 3582 mAh battery, 48 MP & 48 MP & 12 MP main camera.
5GB more RAM (8GB vs 0.5GB), while provides 1024GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 3,582mAh battery (+2,164mAh), while features a larger 6.3" display versus 3.5", while weighs 62g more at 199g. Against the 6, offers 100% brighter display at 1,000 nits compared to 6's 500 nits, and delivers 1400% better performance in benchmarks (1,915,345 vs 127,678), and includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), and provides 1024GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 3,582mAh battery (+1,772mAh), and features a larger 6.3" display versus 4.7". Compared to the 17 Pro, the 16 Pro scores 29% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 17 Pro's 12GB. The 17 Pro Max scores 34% lower in performance benchmarks, and the 14 Pro Max has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to 14 Pro Max's's 1,600 nits.
When compared to competing devices, the 16 Pro has 8GB RAM compared to 17 Pro Max's 16GB, while has 3,582mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 6.3" screen, while is 20g lighter. Against the S25 Ultra from Samsung, the 16 Pro has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits. Versus the Magic 7 Pro, the 16 Pro has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, and scores 36% lower in performance benchmarks. When matched against the 15 from Xiaomi, it has 69% dimmer display at 1,000 nits compared to 15's 3,200 nits, while the X200 Ultra comparison shows it has 78% dimmer display at 1,000 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 199 g (34 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 71.5 mm (20 others) |
| Height i | 149.6 mm (2 others) |
| Volume i | 88.78 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.1 (21 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.3" (38 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1206 x 2622 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 1915345 |
| Chipset (soc) name i | Apple A18 Pro (1 other) |
| Gpu name i | Apple A18 GPU (7 others) |
| CPU Speed i | 2 x 3.89 GHz & 4 x 2.2 GHz (Apple A18 Pro) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8897 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3570 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 48 MP & 12 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.78 & f/2.2 & f/2.8 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 120 fps (11 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (24 others) |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 3582 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 24W (6 others) |
| Wireless charging speed i | 25W (5 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago09/09/2024 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |