Apple iPhone 14 Pro features Apple A16 Bionic processor, 6GB RAM with 1024GB storage, 6.1" display, 3200 mAh battery, 48 MP & 12 MP & 12 MP main camera.
5GB more RAM (6GB vs 0.5GB), while provides 1024GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 3,200mAh battery (+1,782mAh), while features a larger 6.1" display versus 3.5", while weighs 69g more at 206g. Against the 6, offers 220% brighter display at 1,600 nits compared to 6's 500 nits, and delivers 1031% better performance in benchmarks (1,443,932 vs 127,678), and includes 5GB more RAM (6GB vs 1GB), and provides 1024GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 3,200mAh battery (+1,390mAh), and features a larger 6.1" display versus 4.7". Compared to the 16 Pro, the 14 Pro offers 60% brighter display at 1,600 nits compared to 16 Pro's 1,000 nits, while scores 25% lower in performance benchmarks. The 17 Pro offers 60% brighter display at 1,600 nits compared to 17 Pro's 1,000 nits, and the 17 Pro Max offers 60% brighter display at 1,600 nits compared to 17 Pro Max's's 1,000 nits.
When compared to competing devices, the 14 Pro has 6GB RAM compared to 17 Pro Max's 16GB, while has 3,200mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 6.1" screen. Against the S25 Ultra from Samsung, the 14 Pro has 38% dimmer display at 1,600 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits. Versus the Magic 7 Pro, the 14 Pro scores 52% lower in performance benchmarks, and has 6GB RAM compared to Magic 7 Pro's 16GB. When matched against the 15 from Xiaomi, it has 50% dimmer display at 1,600 nits compared to 15's 3,200 nits, while the X200 Ultra comparison shows it has 64% dimmer display at 1,600 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 206 g (11 others) |
| Thickness i | 7.85 mm (2 others) |
| Width i | 71.5 mm (20 others) |
| Height i | 147.5 mm (4 others) |
| Volume i | 82.79 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 7 (13 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.1" (42 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1179 x 2556 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 6GB (135 others) |
| Antutu benchmark score i | 1443932 |
| Chipset (soc) name i | Apple A16 Bionic (3 others) |
| Gpu name i | Apple A16 GPU (3 others) |
| CPU Speed i | 2 x 3.46 GHz & 4 x 2.02 GHz (Apple A16 Bionic) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 6467 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2550 |
| 3dmark wild life benchmark i | 9874 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 12 MP & 12 MP (5 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.78 & f/2.2 & f/2.8 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (24 others) |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 3200 mAh (16 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 27W (14 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 3 years ago09/07/2022 (4 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |