ZTE Nubia Pad Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 10.9" display, 10100 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the ZTE Nubia Pad Pro has 10,100mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 10.9" screen, while is 209g lighter. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the ZTE Nubia Pad Pro has 10,100mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. Versus the Pad 7 Ultra, the ZTE Nubia Pad Pro has 10,100mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh, and has a more compact 10.9" screen. When matched against the Pad 7S Pro 12.5 from Xiaomi, it has 10,100mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, while the Tab S10 Ultra comparison shows it has 10,100mAh battery compared to Tab S10 Ultra's 11,200mAh.
| Weight i | 523 g (2 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 253.3 mm (1 other) |
| Height i | 164.6 mm (3 others) |
| Volume i | 304.36 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.9" (8 others) |
| Resolution i | 2880 x 1800 px (7 others) |
| Pixel Density i | 312 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (8 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (9 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (4 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10100 mAh (13 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/28/2025 |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |