Xiaomi Pad 7 (128GB / 8GB RAM) features Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 (128GB / 8GB RAM) processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11.2" display, 8850 mAh battery, 13 MP main camera.
2" screen, while is 109g lighter. Against the Pad 7S Pro 12.5, has 8GB RAM compared to Pad 7S Pro 12.5's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 8,850mAh battery compared to Pad 7S Pro 12.5's 10,610mAh, and has a more compact 11.2" screen, and is 85g lighter. Compared to the Pad 7, the Pad 7 (128GB / 8GB RAM) has 8GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Pad 6S Pro 12.4 has 8GB RAM compared to Pad 6S Pro 12.4's 16GB, and the Pad 8 Pro has 8GB RAM compared to Pad 8 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad 7 (128GB / 8GB RAM) offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 8,850mAh battery (+3,772mAh), while features a larger 11.2" display versus 8.3", while weighs 203g more at 500g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Pad 7 (128GB / 8GB RAM) offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Pad 7 (128GB / 8GB RAM) offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 8,850mAh battery (+1,244mAh). When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 500 g (18 others) |
| Thickness i | 6.2 mm (9 others) |
| Width i | 251.2 mm (14 others) |
| Height i | 173.4 mm (9 others) |
| Volume i | 270.06 cm³ (7 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.2" (11 others) |
| Resolution i | 3200 x 2136 px (13 others) |
| Pixel Density i | 344 ppi (9 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (4 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 (128GB / 8GB RAM) |
| Gpu name i | Adreno 732 (128GB / 8GB RAM) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5098 (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1913 (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (128GB / 8GB RAM) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (7 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 8850 mAh (7 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago10/29/2024 (128GB / 8GB RAM) (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) (4 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |