Vivo Pad Air features Qualcomm Snapdragon 870 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 11.5" display, 8500 mAh battery, 8 MP main camera.
5" screen, while is 149g lighter. Against the iQOO Pad 2 Pro, has 12GB RAM compared to iQOO Pad 2 Pro's 16GB, and has 8,500mAh battery compared to iQOO Pad 2 Pro's 11,500mAh, and has a more compact 11.5" screen, and is 149g lighter. Compared to the iQOO Pad 5, the Pad Air has 12GB RAM compared to iQOO Pad 5's 16GB, while has 8,500mAh battery compared to iQOO Pad 5's 10,000mAh. The iQOO Pad 5 Pro has 12GB RAM compared to iQOO Pad 5 Pro's 16GB, and the Pad 5 has 12GB RAM compared to Pad 5's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad Air has 8,500mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, while has a more compact 11.5" screen, while is 56g lighter. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Pad Air has 8,500mAh battery compared to Tab S10 Plus's 10,090mAh. Versus the Tab S11, the Pad Air features a larger 11.5" display versus 11", and weighs 59g more at 530g. When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 8,500mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 8,500mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 530 g (5 others) |
| Thickness i | 6.7 mm (5 others) |
| Width i | 259.7 mm |
| Height i | 176 mm (1 other) |
| Volume i | 306.24 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2800 x 1840 px (8 others) |
| Pixel Density i | 291 ppi (5 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 870 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (16 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3317 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 870 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Qualcomm Snapdragon 870) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8500 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 5 years ago01/19/2021 |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3488 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1029 (Qualcomm Snapdragon 870) (13 others) |