Sony Xperia Tablet Z LTE features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 6000 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 205g lighter. Against the Z3 Tablet Compact, has 2GB RAM compared to Z3 Tablet Compact's 3GB, and packs a larger 6,000mAh battery (+1,500mAh), and features a larger 10.1" display versus 8", and weighs 225g more at 495g. Compared to the Z2 Tablet, the Tablet Z LTE has 2GB RAM compared to Z2 Tablet's 3GB, while weighs 69g more at 495g. The Z4 Tablet has 2GB RAM compared to Z4 Tablet's 3GB.
| Weight i | 495 g (7 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 172 mm |
| Height i | 266 mm |
| Volume i | 315.69 cm³ (1 other) |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.5 GHz (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2.2MP (3 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 12 years ago03/01/2013 (5 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has a built in fm transmitter i | ✔ (1 other) |