Sony Xperia Tablet Z features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 6000 mAh battery, 8.1 MP main camera.
1" screen, while is 205g lighter. Against the Z3 Tablet Compact, has 2GB RAM compared to Z3 Tablet Compact's 3GB, and packs a larger 6,000mAh battery (+1,500mAh), and features a larger 10.1" display versus 8", and weighs 225g more at 495g. Compared to the Z2 Tablet, the Tablet Z has 2GB RAM compared to Z2 Tablet's 3GB, while weighs 69g more at 495g. The Z4 Tablet has 2GB RAM compared to Z4 Tablet's 3GB.
| Weight i | 495 g (7 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 266 mm (4 others) |
| Height i | 172 mm (3 others) |
| Volume i | 315.69 cm³ (1 other) |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.5 GHz (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8.1 MP (3 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2.2MP (3 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 12 years ago03/01/2013 (5 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |