Samsung Galaxy Tab S9 Ultra (256GB / 12GB RAM) features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (256GB / 12GB RAM) processor, 12GB RAM with 256GB storage, 14.6" display, 11200 mAh battery, 13 MP & 8 MP main camera.
6" display versus 11", while weighs 234g more at 732g. Against the Tab S8 Ultra, has 12GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 256GB storage compared to 512GB. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab S9 Ultra (256GB / 12GB RAM) offers 256GB storage compared to 512GB, while packs a larger 11,200mAh battery (+1,110mAh). The Tab S9 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 12GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab S9 Ultra (256GB / 12GB RAM) packs a larger 11,200mAh battery (+1,690mAh), while features a larger 14.6" display versus 12.1", while weighs 148g more at 732g. Against the Pad 7 from Xiaomi, the Tab S9 Ultra (256GB / 12GB RAM) packs a larger 11,200mAh battery (+2,350mAh). Versus the Moto Pad 60 Pro, the Tab S9 Ultra (256GB / 12GB RAM) packs a larger 11,200mAh battery (+1,000mAh), and features a larger 14.6" display versus 12.7". When matched against the Tab Extreme from Lenovo, it has 11,200mAh battery compared to Tab Extreme's 12,300mAh, while the Fossibot DT3 5G comparison shows it has 11,200mAh battery compared to Fossibot DT3 5G's 21,560mAh.
| Weight i | 732 g (4 others) |
| Thickness i | 5.5 mm (18 others) |
| Width i | 326.4 mm (9 others) |
| Height i | 208.6 mm (9 others) |
| Volume i | 374.48 cm³ (8 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 14.6" (10 others) |
| Resolution i | 2960 x 1848 px (6 others) |
| Pixel Density i | 239 ppi (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (256GB / 12GB RAM) |
| Gpu name i | Adreno 740 (256GB / 12GB RAM) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2027 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (15 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (256GB / 12GB RAM) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP & 8 MP (19 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP & 12MP (10 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (15 others) |
| Battery Power i | 11200 mAh (9 others) |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 1.3 hours (22 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago11/16/2022 (256GB / 12GB RAM) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (10 others) |
| Charging speed i | 45W (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |