Samsung Galaxy Tab A9 Plus features Qualcomm Snapdragon 695 5G processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11" display, 7040 mAh battery, 8 MP main camera.
Against the Tab S8 Ultra, has 8GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and has 7,040mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 11" screen, and is 248g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab A9 Plus has 8GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 128GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 8GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Tab A9 Plus offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,040mAh battery (+1,962mAh), while features a larger 11" display versus 8.3", while weighs 183g more at 480g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Tab A9 Plus offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Tab A9 Plus offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,040mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular from Apple, it offers 128GB storage compared to 1024GB, while the iPad Air (2022) comparison shows it offers 128GB storage compared to 256GB.
| Weight i | 480 g (16 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 257.1 mm (4 others) |
| Height i | 168.7 mm (6 others) |
| Volume i | 299.27 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 206 ppi (24 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 695 5G (2 others) |
| Gpu name i | Adreno 619 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 1.7 GHz (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2044 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 894 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7040 mAh (17 others) |
| Battery Life i | 12 hours (12 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Charge time i | 2.5 hours (3 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago10/05/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1928 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 669 (Qualcomm Snapdragon 695 5G) (4 others) |