Huawei MatePad 10.4 (2022) features Huawei Kirin 820 5G processor, 4GB RAM with 128GB storage, 10.4" display, 7250 mAh battery, 13 MP main camera.
4 (2022) has 4GB RAM compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB, while has 7,250mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.4" screen, while is 49g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", packs a larger 7,250mAh battery (+2,150mAh), and features a larger 10.4" display versus 8.4", and weighs 134g more at 450g. Compared to the V6 5G, the MatePad 10.4 (2022) has 4GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 4GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 4GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 450 g (9 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 245.2 mm (6 others) |
| Height i | 154.9 mm (2 others) |
| Volume i | 277.26 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 1200 x 2000 px (16 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Huawei Kirin 820 5G |
| Gpu name i | Mali-G57 (17 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.36 GHz & 3 x 2.22 GHz & 4 x 1.84 GHz (Huawei Kirin 820 5G) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 7 nm (Huawei Kirin 820 5G) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (15 others) |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago05/13/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |