Lenovo ThinkPad 10 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 4GB RAM with 128GB storage, 10.1" display, 8520 mAh battery, 8 MP main camera.
1" screen, while is 42g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 4GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 8,520mAh battery (+1,970mAh), and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 248g more at 598g. Compared to the Tab Extreme, the ThinkPad 10 has 4GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 4GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 4GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 598 g (2 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 265.5 mm (2 others) |
| Height i | 177 mm (3 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.6 GHz (7 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 8520 mAh (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago04/14/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |