Sony Vaio Tap 11 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 4GB RAM with 128GB storage, 11.6" display, 3800 mAh battery, 8 MP main camera.
6" display versus 8", while weighs 430g more at 700g. Against the Tablet Z LTE, includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB), and has 3,800mAh battery compared to Tablet Z LTE's 6,000mAh, and features a larger 11.6" display versus 10.1", and weighs 205g more at 700g. Compared to the Z2 Tablet, the Vaio Tap 11 includes 1GB more RAM (4GB vs 3GB), while has 3,800mAh battery compared to Z2 Tablet's 6,000mAh. The Z4 Tablet includes 1GB more RAM (4GB vs 3GB), and the Tablet Z includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB).
| Weight i | 700 g (1 other) |
| Thickness i | 9.9 mm (15 others) |
| Width i | 304.8 mm |
| Height i | 187.9 mm |
| Volume i | 566.99 cm³ |
| Screen Size i | 11.6" (10 others) |
| Resolution i | 1920 x 1080 px (4 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, OLED/AMOLED |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.2 GHz (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 3800 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 13 years ago08/01/2012 (8 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |