Lenovo Tab K10 features MediaTek Helio P22 processor, 4GB RAM with 128GB storage, 10.3" display, 7700 mAh battery, 8 MP main camera.
3" screen, while is 180g lighter. Against the Legion Tab Gen 3, has 4GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and packs a larger 7,700mAh battery (+1,150mAh), and features a larger 10.3" display versus 8.8", and weighs 110g more at 460g. Compared to the Tab Extreme, the Tab K10 has 4GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 128GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 4GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 4GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 460 g (9 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (4 others) |
| Width i | 244 mm (1 other) |
| Height i | 153 mm (1 other) |
| Volume i | 306.12 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.3" (4 others) |
| Resolution i | 1200 x 1920 px (20 others) |
| Pixel Density i | 220 ppi (11 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio P22 (4 others) |
| Gpu name i | PowerVR GE8320 (9 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2 GHz & 4 x 1.5 GHz (MediaTek Helio P22) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 723 (MediaTek Helio P22) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 233 (MediaTek Helio P22) (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek Helio P22) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago05/19/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 720 (MediaTek Helio P22) (5 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 146 (MediaTek Helio P22) (5 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |