Honor Pad X8 Pro features Qualcomm Snapdragon 685 4G processor, 8GB RAM with 128GB storage, 11.5" display, 7250 mAh battery, 5 MP main camera.
5" screen, while is 100g lighter. Against the MagicPad 2 12.3, has 8GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,250mAh battery compared to MagicPad 2 12.3's 10,050mAh, and has a more compact 11.5" screen, and is 60g lighter. Compared to the MagicPad 3, the Pad X8 Pro has 8GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 8GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 8GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad X8 Pro offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,250mAh battery (+2,172mAh), while features a larger 11.5" display versus 8.3", while weighs 198g more at 495g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Pad X8 Pro offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Pad X8 Pro offers 128GB storage compared to 1024GB, and features a larger 11.5" display versus 11". When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 495 g (7 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 267.3 mm (2 others) |
| Height i | 167.4 mm (2 others) |
| Volume i | 308.75 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 203 ppi (7 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 685 4G (3 others) |
| Gpu name i | Adreno 610 (16 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.8 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1510 (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 473 (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago07/05/2023 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 442 (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1787 (Qualcomm Snapdragon 685 4G) (3 others) |