Honor Pad V9 features MediaTek Dimensity 8350 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 11.5" display, 10100 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 120g lighter. Against the MagicPad 2 12.3, has 12GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 11.5" screen, and is 80g lighter. Compared to the MagicPad 3, the Pad V9 has 12GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 12GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 12GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad V9 has a more compact 11.5" screen, while is 111g lighter. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Pad V9 has a more compact 11.5" screen. Versus the Tab S11, the Pad V9 packs a larger 10,100mAh battery (+1,700mAh), and features a larger 11.5" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 10,100mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 10,100mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 475 g (4 others) |
| Thickness i | 6.1 mm (19 others) |
| Width i | 259.1 mm (3 others) |
| Height i | 176.1 mm (1 other) |
| Volume i | 278.33 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11.5" (22 others) |
| Resolution i | 2800 x 1840 px (8 others) |
| Pixel Density i | 291 ppi (5 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8350 (3 others) |
| Gpu name i | Mali G615 MC6 (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.35 GHz & 3 x 3.2 GHz & 4 x 2.2 GHz (MediaTek Dimensity 8350) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4700 (MediaTek Dimensity 8350) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1536 (MediaTek Dimensity 8350) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (MediaTek Dimensity 8350) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10100 mAh (13 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago12/17/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |