Honor Pad V7 features MediaTek Dimensity 900 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.4" display, 7250 mAh battery, 13 MP main camera.
4" screen, while is 115g lighter. Against the MagicPad 2 12.3, has 8GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,250mAh battery compared to MagicPad 2 12.3's 10,050mAh, and has a more compact 10.4" screen, and is 75g lighter. Compared to the MagicPad 3, the Pad V7 has 8GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 8GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 8GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad V7 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,250mAh battery (+2,172mAh), while features a larger 10.4" display versus 8.3", while weighs 183g more at 480g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Pad V7 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Pad V7 offers 128GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 10.4" screen. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 480 g (16 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (14 others) |
| Width i | 245.2 mm (6 others) |
| Height i | 155 mm (2 others) |
| Volume i | 296.45 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.4" (23 others) |
| Resolution i | 2000 x 1200 px (56 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 900 |
| Gpu name i | Mali G68 MP4 (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.4 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 900) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 6 nm (MediaTek Dimensity 900) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago09/28/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |