Honor Pad GT2 Pro features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 16GB RAM with 512GB storage, 12.5" display, 10100 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 63g lighter. Against the MagicPad 2 12.3, offers 512GB storage compared to 1024GB, and is 23g lighter. Compared to the MagicPad 3, the Pad GT2 Pro offers 512GB storage compared to 1024GB, while has 10,100mAh battery compared to MagicPad 3's 12,450mAh. The Pad GT Pro is 23g lighter, and the Tablet GT includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the Pad GT2 Pro has 10,100mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.5" screen, while is 196g lighter. Against the Pad 3 from OnePlus, the Pad GT2 Pro has 10,100mAh battery compared to Pad 3's 12,140mAh. Versus the Pad 2 Pro, the Pad GT2 Pro has 10,100mAh battery compared to Pad 2 Pro's 12,140mAh, and has a more compact 12.5" screen. When matched against the Pad 8 Pro from Xiaomi, it packs a larger 10,100mAh battery (+900mAh), while the Yoga Tab Plus comparison shows it is 108g lighter.
| Weight i | 532 g (1 other) |
| Thickness i | 6 mm (8 others) |
| Width i | 277.8 mm (1 other) |
| Height i | 190.9 mm |
| Volume i | 318.19 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.5" (2 others) |
| Resolution i | 3048 x 2032 px (2 others) |
| Pixel Density i | 285 ppi |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (8 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (9 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✔ (7 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10100 mAh (13 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 months ago07/15/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (5 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |