Honor Pad 9 Pro features MediaTek Dimensity 8100 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 12.1" display, 10050 mAh battery, 13 MP main camera.
1" screen. Against the MagicPad 2 12.3, has 12GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 12.1" screen, and weighs 34g more at 589g. Compared to the MagicPad 3, the Pad 9 Pro has 12GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 12GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 12GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad 9 Pro packs a larger 10,050mAh battery (+1,650mAh), while features a larger 12.1" display versus 11", while weighs 91g more at 589g. Against the Tab S8 from Samsung, the Pad 9 Pro packs a larger 10,050mAh battery (+2,050mAh). Versus the Pad 2, the Pad 9 Pro packs a larger 10,050mAh battery (+540mAh). When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it packs a larger 10,050mAh battery (+1,200mAh), while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has a more compact 12.1" screen.
| Weight i | 589 g (1 other) |
| Thickness i | 6.6 mm (14 others) |
| Width i | 277 mm (3 others) |
| Height i | 179.9 mm |
| Volume i | 328.89 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 249 ppi (17 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Touch sampling rate i | 144Hz (12 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8100 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G610 MP6 (2 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 8100) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3624 (MediaTek Dimensity 8100) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1140 (MediaTek Dimensity 8100) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (MediaTek Dimensity 8100) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10050 mAh (6 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/12/2024 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3800 (MediaTek Dimensity 8100) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 960 (MediaTek Dimensity 8100) (1 other) |