Honor Pad 9 features Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 12.1" display, 8300 mAh battery, 13 MP main camera.
1" screen, while is 36g lighter. Against the MagicPad 2 12.3, has 12GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 8,300mAh battery compared to MagicPad 2 12.3's 10,050mAh, and has a more compact 12.1" screen. Compared to the MagicPad 3, the Pad 9 has 12GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 12GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 12GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the Pad 9 has 8,300mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh, while has a more compact 12.1" screen, while is 27g lighter. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Pad 9 has 8,300mAh battery compared to Tab S10 Plus's 10,090mAh. Versus the Tab S11, the Pad 9 features a larger 12.1" display versus 11", and weighs 88g more at 559g. When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 8,300mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 8,300mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 559 g |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 278.2 mm |
| Height i | 180.1 mm (1 other) |
| Volume i | 350.73 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.1" (27 others) |
| Resolution i | 1600 x 2560 px (16 others) |
| Pixel Density i | 249 ppi (17 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 710 (8 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2748 (Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 943 (Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8300 mAh (8 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago12/21/2023 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |