Honor MagicPad 2 12.3 (256GB / 12GB RAM) features Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (256GB / 12GB RAM) processor, 12GB RAM with 256GB storage, 12.3" display, 10050 mAh battery, 13 MP main camera.
3 (256GB / 12GB RAM) has 12GB RAM compared to MagicPad 3 Pro's 16GB, while offers 256GB storage compared to 512GB, while has 10,050mAh battery compared to MagicPad 3 Pro's 12,450mAh, while has a more compact 12.3" screen, while is 40g lighter. Against the MagicPad 2 12.3, has 12GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB. Compared to the MagicPad 3, the MagicPad 2 12.3 (256GB / 12GB RAM) has 12GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 256GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 12GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 12GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the MagicPad 2 12.3 (256GB / 12GB RAM) packs a larger 10,050mAh battery (+1,650mAh), while features a larger 12.3" display versus 11", while weighs 57g more at 555g. Against the Tab S8 from Samsung, the MagicPad 2 12.3 (256GB / 12GB RAM) packs a larger 10,050mAh battery (+2,050mAh). Versus the Pad 2, the MagicPad 2 12.3 (256GB / 12GB RAM) packs a larger 10,050mAh battery (+540mAh), and features a larger 12.3" display versus 12.1". When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it packs a larger 10,050mAh battery (+1,200mAh), while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has a more compact 12.3" screen.
| Weight i | 555 g (5 others) |
| Thickness i | 5.8 mm (9 others) |
| Width i | 274.5 mm (2 others) |
| Height i | 180.5 mm (3 others) |
| Volume i | 287.37 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.3" (21 others) |
| Resolution i | 3000 x 1920 px (2 others) |
| Pixel Density i | 290 ppi (2 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (256GB / 12GB RAM) (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 735 (256GB / 12GB RAM) (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5570 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (9 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2019 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (9 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (256GB / 12GB RAM) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 9MP (7 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✔ (25 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (22 others) |
| Has ldac i | ✔ (29 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 4 (25 others) |
| Battery Power i | 10050 mAh (6 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/12/2024 (256GB / 12GB RAM) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Charging speed i | 66W (2 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |