Google Pixel Slate features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 16GB RAM with 256GB storage, 12.3" display, 6200 mAh battery, 8 MP main camera.
3" display versus 7", while weighs 432g more at 731g. Against the Nexus 10, includes 14GB more RAM (16GB vs 2GB), and provides 256GB storage versus Nexus 10's 32GB, and has 6,200mAh battery compared to Nexus 10's 9,000mAh, and features a larger 12.3" display versus 10.05", and weighs 128g more at 731g. Compared to the Nexus 9, the Slate includes 14GB more RAM (16GB vs 2GB), while provides 256GB storage versus Nexus 9's 32GB. The Nexus 7 (2012) includes 15GB more RAM (16GB vs 1GB), and the C includes 13GB more RAM (16GB vs 3GB).
When compared to competing devices, the Slate includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), while has 6,200mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while features a larger 12.3" display versus 11", while weighs 233g more at 731g. Against the iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Slate offers 256GB storage compared to 2000GB. Versus the Tab S8 Ultra, the Slate offers 256GB storage compared to 512GB, and has 6,200mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh. When matched against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, it offers 256GB storage compared to 2000GB, while the Tab S9 Ultra comparison shows it offers 256GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 731 g |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 290.85 mm (3 others) |
| Height i | 202.04 mm (3 others) |
| Volume i | 411.34 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.3" (21 others) |
| Resolution i | 3000 x 2000 px (4 others) |
| Pixel Density i | 293 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Gpu name i | UHD Graphics 615 (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.5 GHz (Intel Core i7-8500Y) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 14 nm (Intel Core i7-8500Y) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6200 mAh (6 others) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 7 years ago10/09/2018 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has Voice Prompts i | ✔ (3 others) |
| USB Ports i | 2 (8 others) |
| Cinebench r20 (multi) result i | 602 (Intel Core i7-8500Y) |
| Cinebench r20 (single) result i | 306 (Intel Core i7-8500Y) |
| Instruction sets i | SSE 4.2, SSE 4.1, AVX, AES, FMA3, F16C, MMX (Intel Core i7-8500Y) |
| Ram speed (max) i | 1866 MHz (Intel Core i7-8500Y) |