Asus ZenPad Z8 features Qualcomm Snapdragon 650 processor, 2GB RAM with 16GB storage, 7.9" display, 4680 mAh battery, 8 MP main camera.
9" screen, while is 205g lighter. Against the VivoTab Smart, has 4,680mAh battery compared to VivoTab Smart's 6,760mAh, and has a more compact 7.9" screen, and is 260g lighter. Compared to the VivoTab RT 64GB, the ZenPad Z8 has a more compact 7.9" screen, while is 205g lighter. The Fonepad 7 (FE375CL) packs a larger 4,680mAh battery (+730mAh), and the VivoTab has a more compact 7.9" screen.
| Weight i | 320.1 g |
| Thickness i | 7.6 mm (21 others) |
| Width i | 205.2 mm |
| Height i | 136.4 mm |
| Volume i | 212.72 cm³ |
| Screen Size i | 7.9" (9 others) |
| Resolution i | 2048 x 1536 px (21 others) |
| Pixel Density i | 324 ppi (2 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 650 (2 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (9 others) |
| CPU Speed i | 6 x 1.8 GHz |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Adreno 510) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4680 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 13 hours (7 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 9 years ago06/03/2016 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |