Asus Fonepad 7 (FE375CL) features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 16GB storage, 7" display, 3950 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the VivoTab Smart, has 3,950mAh battery compared to VivoTab Smart's 6,760mAh, and has a more compact 7" screen, and is 281g lighter. Compared to the VivoTab RT 64GB, the Fonepad 7 (FE375CL) has a more compact 7" screen, while is 226g lighter. The VivoTab has a more compact 7" screen, and the Transformer Pad Infinity 700 64GB includes 1GB more RAM (2GB vs 1GB).
| Weight i | 299 g (1 other) |
| Thickness i | 9.8 mm (3 others) |
| Width i | 194.3 mm |
| Height i | 108.9 mm |
| Volume i | 207.36 cm³ |
| Screen Size i | 7" (38 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 216 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Gpu name i | G6430 (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 1.3 GHz (17 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 3950 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 10 years ago02/18/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Instruction sets i | SSE 4.2, SSE 4.1, AES, MMX (Intel Atom Z3530) (1 other) |
| Ram speed (max) i | 1600 MHz (Intel Atom Z3530) (1 other) |