Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G features MediaTek Helio G200 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.77" display, 6500 mAh battery, 200 MP & 8 MP main camera.
Against the 15, has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,500mAh battery (+1,260mAh), and features a larger 6.77" display versus 6.36", and sports a 200MP main camera versus 50MP. Compared to the 17 Pro, the Redmi Note 15 Pro 4G has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The 17 has 12GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 12GB RAM compared to 13 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Redmi Note 15 Pro 4G packs a larger 6,500mAh battery (+2,500mAh), while features a larger 6.77" display versus 6.2", while weighs 33g more at 195g, while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the 1 VII from Sony, the Redmi Note 15 Pro 4G packs a larger 6,500mAh battery (+1,500mAh). Versus the S25 Plus, the Redmi Note 15 Pro 4G packs a larger 6,500mAh battery (+1,600mAh), and sports a 200MP main camera versus 50MP. When matched against the 1 VI from Sony, it packs a larger 6,500mAh battery (+1,500mAh), while the 1 V comparison shows it packs a larger 6,500mAh battery (+1,500mAh).
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 195 g (18 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 76.3 mm (15 others) |
| Height i | 163.2 mm (11 others) |
| Volume i | 99.62 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.77" (6 others) |
| Pixel Density i | 388 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1080 x 2392 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G200 |
| Gpu name i | Mali G57 (38 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Helio G200) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 8 MP (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (24 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6500 mAh (17 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Release date i | 1 month ago12/18/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (181 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |