Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G (Global) features MediaTek Helio G100 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 5500 mAh battery, 200 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
67" screen, while is 39g lighter, while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 44% dimmer display at 1,800 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 85% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36", and sports a 200MP main camera versus 50MP. Compared to the 17 Pro, the Redmi Note 14 Pro 4G (Global) scores 89% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 89% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra offers 38% brighter display at 1,800 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Redmi Note 14 Pro 4G (Global) has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 86% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,500mAh battery (+1,500mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 18g more at 180g, while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the 1 VII from Sony, the Redmi Note 14 Pro 4G (Global) scores 80% lower in performance benchmarks. Versus the S25 Plus, the Redmi Note 14 Pro 4G (Global) has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 86% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it scores 74% lower in performance benchmarks, while the 1 V comparison shows it scores 69% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 180 g (22 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 74.9 mm (8 others) |
| Height i | 162.2 mm (6 others) |
| Volume i | 99.62 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP64 (32 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 395 ppi (84 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1800 nits (27 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 420000 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio G100 (2 others) |
| Gpu name i | Mali G57 (38 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.2 GHz & 6 x 2 GHz (MediaTek Helio G100) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 8 MP & 2 MP (16 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/2.4 (30 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5500 mAh (39 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago01/10/2025 (2 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (23 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |