Xiaomi Poco X7 Pro features MediaTek Dimensity 8400 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 6000 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
67" screen, while is 21g lighter. Against the 15, has 56% dimmer display at 1,400 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 39% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,000mAh battery (+760mAh), and features a larger 6.67" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the Poco X7 Pro scores 55% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 57% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra delivers 9% better performance in benchmarks (1,663,422 vs 1,532,113).
When compared to competing devices, the Poco X7 Pro has 46% dimmer display at 1,400 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 45% lower in performance benchmarks, while packs a larger 6,000mAh battery (+2,000mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 36g more at 198g. Against the 1 VII from Sony, the Poco X7 Pro scores 19% lower in performance benchmarks. Versus the S25 Plus, the Poco X7 Pro has 46% dimmer display at 1,400 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 45% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it packs a larger 6,000mAh battery (+1,000mAh), while the 1 V comparison shows it delivers 22% better performance in benchmarks (1,663,422 vs 1,365,400).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 198 g (19 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 75.2 mm (12 others) |
| Height i | 160.8 mm (6 others) |
| Volume i | 100.36 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 1400 nits (9 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1663422 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8400 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G720 MC7 (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 3.25 GHz & 3 x 3 GHz & 4 x 2.15 GHz (MediaTek Dimensity 8400) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 6137 (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1583 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.5 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago01/09/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |