Xiaomi Poco X7 features MediaTek Dimensity 7300 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 5110 mAh battery, 50 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
67" screen, while is 34g lighter. Against the 15, has 63% dimmer display at 1,200 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 73% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the Poco X7 scores 80% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 81% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 52% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Poco X7 has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 76% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,110mAh battery (+1,110mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 24g more at 186g. Against the 1 VII from Sony, the Poco X7 scores 65% lower in performance benchmarks. Versus the S25 Plus, the Poco X7 has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 76% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it scores 55% lower in performance benchmarks, while the 1 V comparison shows it scores 47% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 185.5 g (4 others) |
| Thickness i | 8.4 mm (57 others) |
| Width i | 74.4 mm (19 others) |
| Height i | 162.3 mm (15 others) |
| Volume i | 101.43 cm³ (7 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 728840 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 7300 (15 others) |
| Gpu name i | Mali G615 MC2 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7300) (20 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2932 (MediaTek Dimensity 7300) (16 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1026 (MediaTek Dimensity 7300) (16 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP & 2 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.5 & f/2.2 & f/2.4 (4 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5110 mAh (9 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago01/09/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |