Xiaomi Poco X6 Pro features MediaTek Dimensity 8300 Ultra processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 5000 mAh battery, 64 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
67" screen, while is 29g lighter, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 63% dimmer display at 1,200 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 51% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36", and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the 17 Pro, the Poco X6 Pro scores 64% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 65% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 12% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Poco X6 Pro has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 56% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 28g more at 190g, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the 1 VII from Sony, the Poco X6 Pro scores 35% lower in performance benchmarks. Versus the S25 Plus, the Poco X6 Pro has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 56% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it scores 16% lower in performance benchmarks, while the 1 V comparison shows it sports a 64MP main camera versus 48MP.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 190 g (37 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 74.3 mm (17 others) |
| Height i | 160.5 mm (11 others) |
| Volume i | 98.98 cm³ (5 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP54 (81 others) |
| French repairability index i | 8.2 (33 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1346459 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8300 Ultra (1 other) |
| Gpu name i | Mali G615 MC6 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.35 GHz & 3 x 3.2 GHz & 4 x 2.2 GHz (MediaTek Dimensity 8300 Ultra) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4756 (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1493 (2 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 2952 (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 8 MP & 2 MP (21 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/2.4 (30 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 4 (48 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 67W (46 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Battery Life i | 24 hours (5 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 2 years ago01/11/2024 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |