Xiaomi Poco M8 Pro 5G features Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.83" display, 6500 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
Against the 15, has 75% dimmer display at 800 nits compared to 15's 3,200 nits, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,500mAh battery (+1,260mAh), and features a larger 6.83" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the Poco M8 Pro 5G has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The 17 has 12GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 38% dimmer display at 800 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Poco M8 Pro 5G has 69% dimmer display at 800 nits compared to S25's's 2,600 nits, while packs a larger 6,500mAh battery (+2,500mAh), while features a larger 6.83" display versus 6.2", while weighs 44g more at 206g. Against the 1 VII from Sony, the Poco M8 Pro 5G packs a larger 6,500mAh battery (+1,500mAh). Versus the S25 Plus, the Poco M8 Pro 5G has 69% dimmer display at 800 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and packs a larger 6,500mAh battery (+1,600mAh). When matched against the 1 VI from Sony, it packs a larger 6,500mAh battery (+1,500mAh), while the 1 V comparison shows it packs a larger 6,500mAh battery (+1,500mAh).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 206 g (11 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 78.3 mm (9 others) |
| Height i | 163.3 mm (17 others) |
| Volume i | 106.13 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.83" (16 others) |
| Pixel Density i | 447 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1280 x 2772 px (8 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 800 nits (47 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| Gpu name i | Adreno 810 (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 2.7 GHz & 3 x 2.4 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6500 mAh (17 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 21 days ago01/08/2026 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) (13 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |