Xiaomi Poco F7 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 6000 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
67" screen. Against the 15, has 44% dimmer display at 1,800 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 26% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,000mAh battery (+760mAh), and features a larger 6.67" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the Poco F7 Pro scores 45% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 47% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra offers 38% brighter display at 1,800 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Poco F7 Pro has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 33% lower in performance benchmarks, while packs a larger 6,000mAh battery (+2,000mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 44g more at 206g. Against the 1 VII from Sony, the Poco F7 Pro packs a larger 6,000mAh battery (+1,000mAh). Versus the S25 Plus, the Poco F7 Pro has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 33% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it delivers 26% better performance in benchmarks (2,035,700 vs 1,612,156), while the 1 V comparison shows it delivers 49% better performance in benchmarks (2,035,700 vs 1,365,400).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 206 g (11 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 75 mm (51 others) |
| Height i | 160.3 mm (5 others) |
| Volume i | 97.38 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 526 ppi (14 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 1800 nits (27 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2035700 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 10 months ago03/27/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6E (802.11ax) (12 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |