Xiaomi Poco F7 features Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.83" display, 6500 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
Against the 15, has 78% dimmer display at 700 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 24% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,500mAh battery (+1,260mAh), and features a larger 6.83" display versus 6.36". Compared to the 17 Pro, the Poco F7 scores 44% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 46% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra has 46% dimmer display at 700 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Poco F7 has 73% dimmer display at 700 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 32% lower in performance benchmarks, while packs a larger 6,500mAh battery (+2,500mAh), while features a larger 6.83" display versus 6.2", while weighs 54g more at 216g. Against the 1 VII from Sony, the Poco F7 packs a larger 6,500mAh battery (+1,500mAh). Versus the S25 Plus, the Poco F7 has 73% dimmer display at 700 nits compared to S25 Plus's's 2,600 nits, and scores 32% lower in performance benchmarks. When matched against the 1 VI from Sony, it delivers 29% better performance in benchmarks (2,084,535 vs 1,612,156), while the 1 V comparison shows it delivers 53% better performance in benchmarks (2,084,535 vs 1,365,400).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 215.7 g (1 other) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 77.9 mm (20 others) |
| Height i | 163.1 mm (15 others) |
| Volume i | 104.19 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.83" (16 others) |
| Pixel Density i | 447 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1280 x 2772 px (8 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Brightness (typical) i | 700 nits (12 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2084535 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (2 others) |
| Gpu name i | Adreno 825 (2 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.01 GHz & 2 x 2.8 GHz & 2 x 2.02 GHz & 1 x 3.21 GHz (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 6833 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2041 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.5 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6500 mAh (17 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 7 months ago06/24/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (40 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |